Hämat en Core från el-giganten ,,,kan vara så att maskiner från februari i år
har core
Info
B4K-00014
Lot:0604 Core
Team Fdou
product id 77209351507934760405
datum 2006-01-24
Just det ja står det lot 610 så kan det vara hitachi
Printable View
Hämat en Core från el-giganten ,,,kan vara så att maskiner från februari i år
har core
Info
B4K-00014
Lot:0604 Core
Team Fdou
product id 77209351507934760405
datum 2006-01-24
Just det ja står det lot 610 så kan det vara hitachi
oKI...POLAREN KÖPTE OXÅ EN FRÅN EL-GIGANTEN.....
Samma info där oxå
Lot 0604 Core
datum 2006-01-24
Samsung drive
Jag slänger in bilden på hur man ser vilken drive man har i den här tråden ifall någon missat den
Edit: uppdaterad bild med philips dvd med. En sådan är trist, går inte flasha när detta skrivs.
Måste fan kolla här, fanns det inte fler än bara samsung och lg-läsarna? Trodde det fanns typ 5 olika läsare till 360 :confused:
Finns bara dom två, och en 3:e "på gång" som just fick kontrakt från MS.
(Lite-On, vilket vad jag förstod av artikeln på xboxscene innebär att den kommer att vara märkt Lite-On, BenQ eller Philips)
inköpt på GAME Butiken den 2dec kl 00.02 :D
LOT NO: 0547
HITACHI
Någon som vet om det är vanligt att premium paketen kommer med Samsung läsare ?? hittar man "LOT nr" på förpackningen eller är man tvungen att öppna paketet ?
Tänkte nämligen kila ner och köpa ett nu.
fråga om domkan öppna pakten och kolla..Citat:
Original inlägg av Cocaine
Men core med LOT 604 och en tillverkning från 2006-01-24 skall ha sammy drive..6 polare som köpt core med detta nr har fått sammy
jag köpte 4 st LOT 0552 Core från elgiganten i Sundsvall, allihopa hade samsung, lämnade tillbaks 3st av dom. så ni i sundsvallsområdet kan gå dit å köpa
köpte lot0552 i malmö, men det var hitatchi... sunk.
då måste det ju typ bara vara större channs att få samsung på 0552 0604 fast inte helt 100% att man får det, drygt att man inte kan veta helt säkert
Vart hittar man lot nummret? Måste man öppna paketet för att se eller? Om nån butik går med på att öppna ett paket. Måste man då köra ut dvd-släden för att kolla vilken dvd det sitter i? eller kan man se det på något annat sätt?
Köpte precis en begagnad xbox.....lot nr 0552 med sammy drive....imorn tänkte jag fixa in firmwaret!
Core
Lot No: 0552
Tillverkad: 2005-12-20
Samsung drive
Inköpt på ElGiganten, Gävle
fungerar det inte att proggramera hitachis dvd :rolleyes:
Köpte en två veckor gammal för 3200...Hitta nån i norrland som hade en hehe;)
Var hittar jag LOT NR det står inget sådant nr bakpå etiketten på min bruk. Det står inte nått om team heller. Jag har en premium som jag köpte den 2/12.
/gf
Hittade LOT NR det stod på kartongen...
Om man köper en 360 i affären nu hur stor är sannolikheten att det är samsung?
Är det noga nu när man kan flasha oavsett ?Citat:
Original inlägg av decube
Ja eftersom att jag försökte med min hitachi men den vägrar läsa brända skivor.. de är ju mer kräsna än samsung..
OK, jag vet att jag är lite efter men om man har en Hitachi läsare kan man sätta in dual firmwire chippet eller inte?
Det skall gå bra att dual modda en hitachi, men vi har inte hunnit testa.
lite off-topic men...
Om man chippar nu, kommer det att gå att spela spel som släpps t ex till hösten/vintern.
Jag tror att jag såg nånstans att det kanske inte skulle gå att lira spel som släpptes efter 01/06-06, stämmer det?
jag fick en 360 precis i present men det var tyvärr Hitachi såh jagnu. Är det helt omöjligt med hitachi eller finns det någon här som fått det att fungera?
Läs lite i Forumet så lär du dig snart att det absolut inte är omöjligt med Hitachi. Den är bara lite tjurigare vad gäller vilken brännare man har, samt vilken media man använder!
Citat:
Original inlägg av _nobody_
Vilket tillverkningsdatum är det på din Xbox, står ovanför serienumret? Är det en Core eller Premium?
Var och köpte en Xbox 360 PE på Game. Tillverkningsdatum 2006-03-07, LOT 0610 - den har Hitachi-läsare. Så det blir att gå och lämna tillbaka den imorgon, vill ha Samsung då den sägs vara tystare än Hitachi.
Besvärligt det här, ska se om de har nån med nyare tillverkningsdatum. Min tjej var in och frågade om Samsung/Hitachi för nån vecka sedan och de sa då att det inte är nåt problem längre, ALLA Xbox 360 de får in numera har Samsung-läsare...........
Var och lämnade tillbaka boxen och köpte istället en från El-Giganten. Den har tillverkningsdatum 2006-04-18 och LOT nr. 0616 -- denna Xbox 360 har som tur är en Samsung DVD!
xbox 360 pe lot 0622 = hitachi
å inte kan man lämna tillbaka på onoff :/
Kanske en dum fråga, men är det 'vanliga' DVD läsare det handlar om?
Dvs har man en box med Hitachi läsare går det att köpa en Samsung dvd spelare (runt 200kr) och sätta in den istället? Eller är det något speciellt på de som sitter i xbox?
dom är speciella å binds till xboxet. rätta mig om jag har fel.
en annan sak min är tillverkad 2006-05-22
hur vet jag om jag har "den 3dje" läsaren
för om jag flashar om med hitchi fw så kommer det skita sig om det är den nyaste läsare
Har sökt lite på pricerunner och googlat lite och det verkar inte gå att köpa löst i någon datoraffär.
Om man nu skulle hitta en sådan samsungläsare måste den ju heta Samsung TS-H943. Detta är lika vikigt som att man har en Pioneer 111d eller en speciell Liteon-brännare om man har en Hitachiläsare i sin Xbox 360.
Så tyvärr går det inte men din tanke var god :)
kev0n: Om du har en av dessa läsarna så är det lugnt.
http://pictures.xbox-scene.com/xbox3...drive_s300.jpg
Har du däremot den läsaren som är längst till vänster på denna bilden är det kört, än så länge ;) http://www.xbox-scene.com/xbox1data/...FlADGfQTcP.php
tur hade hitachin :)
Jag mailade någon som säljer moddade xbox här i stan och frågade om de har samsung spelare, fick det här i svar:
Citat:
Idag fungerar Hitachi lika bra som Samsung med nya versionen av Extreme. Vill du ändå ha en Samsung trots att Hitachi idag fungerar lika bra så kostar det extra detta pga att vi då måste leta fram just en Samsung till dig.
alltså de påstår att Hitachi spelare är lika bra nuförtiden? Det verka inte stämma överens med allt jag läste här....
du har nog antalgien läst lite gamla saker det är dom senaste dagarna som hitatchin har blivit bra :)
jaså?!
hah det är bra det!
Då behöver man inte bry sig så mycket längre :)
Undrar dock om någon kan svara på det här:
* Idag var jag ute och letade efter allt möjligt och köpte en Samsung DVD dual layer brännare med lightscribe (400:=)
* Sedan läste jag om möjligheten att flasha NEC ND-2500A brännaren, vilken jag har, och flashade precis
Nu har jag alltså läst 'gammalt' kanske...
vad jag läste:
- vissa har haft bra resultat med uppdaterad firmware på 2500A med Samsung drive
- Samsung drive är absolut bäst
- inget om Samsung brännare
Samsung brännaren kan jag lämna tbx imorgon, sitter kvar i kartongen har inte öppnad den. Då kan jag testa med 2500A först, funkar det inte beställer jag en Pioneer 111D på nätet. Eller är Samsung brännaren ok?
Jobbigt det här, att komma igång...
men Hitachi spelare är alltså lika bra att ha som Samsung nu? Vilken version av Xtreme firmware ska man ha till Hitachi spelaren nu då?
vet ej den nyaste versionen men det var nån ny hackare som hade tittat lite på hitatchi fw:rn och han såg nån media grejs som han ändrade så att det bootar snabbare nu. plus att det går att använda nec brännare till hitachin
Okidoki.
Alltså säkrast med en NEC 4571 eller Pioneer 111D brännare?
Det är nog allra säkrast både för Samsung och Hitachi-ägare att skaffa en Pioneer 111d eller en LITEON SHW160P6S (Nästan helt säker på att det är den).
Så om man är lite orolig för vilken brännare man ska köpa så rekomenderar jag en av dessa. Det är helt klart de bästa brännarna för de som ska bränna 360-backups.
Hur stor är risken att man får nya Philips-dvdn när man köpen en 360?
Undrande!!!!!
Vad är det för skillnader på läsarna????????
vad får jag om jag köper idag.......??????
Mvh.
En som vill köpa Xbox 360
du får en xbox om du köper idag, skillnad är väl inga speciella vad jag vet båda fungerar idag :D
Båda? det finns 3 nu Philips har Väl ingen fix ännu?
jo det förståss;)
Men nu var det ju så att jag ville veta om det är någon skillnad, för att den här tråden handlar ju om det...... eller...?????
ja att det finns fixar till dom andra 2 men inte till philipsen.
Sen att Samsungen är en aning bättre än Hitachin, men smaken e som baken
Hämtade ut en XBOX 360 Premium idag på Elgiganten, kom hem och öppnade den och det var en Samsung DVD i den... hoppas jag?!
boxen var tillverkad 2006-06-20 <- hade Philipsen kommit då?! ingen aning om hur den ser ut, men den kan väl knappast vara KOPIA av Samsungen?! :confused:
Isånna fall är det bara att hoppa... :(
Philipsen har helsvart släde så om din släde är grå när du öppnar den så är det en samsung eller hitachi.
Citat:
Original inlägg av mikael.beck
Okej, fint då har man en Samsung