Hejsan! Jag tänkte börja spela Fallout 3 men när jag ska starta så vill spelet göra en uppdate. Är det säkert att göra det? Har 9199 dash.
Tack!
Printable View
Hejsan! Jag tänkte börja spela Fallout 3 men när jag ska starta så vill spelet göra en uppdate. Är det säkert att göra det? Har 9199 dash.
Tack!
Spelar du från skiva så dumpar du enkelt spelet till HDD o raderar $update mappen o startar spelets default.xex manuellt :D
Spelar du från skiva skall du inte behöva uppdatera om det inte är ett supernytt fallout vilket jag inte tror det är.
Har du avatarer i din Dashboard synliga ?
Om inte ladda ned 9199 updaten manuellt o lägg på usb minne eller CD-R och uppdatera från 9199 utan avatarer till 9199 med avatarer. Kör din 360 inte Freestyle 9199 så är detta ingen bra metod för att uppdatera maskinen alls!
Vi brukar alltid lägga in 9199 med avatarstöd samt lite mediacodecs och den hackade gammelbox updaten.
Det var snabbt svar! :)
Spelet ligger på extern HDD och jag har raderat $update. Det är inget supernytt Fallout, nej.
Jag har inte avatarerna synliga. Är det bara att ladda ner den senaste dash-updaten från MS och köra på? Är så rädd att bränna e-fuses, men det kanske man inte kan göra med en spel/dash-update?
Jag kör med Freestyle Dash 1.09. (Dashboard D:2.0.9199.0 står det i system info i xboxen).
Jag håller på att sätta mig in i Jtag och har bara lekt runt med boxen i en vecka ca. Det är min kompis box och jag tror inte den är inhandlad hos er. Nu har jag blivit så kär i Jtag så jag ska skaffa en egen!
Det skall inte vara någon fara att uppdatera den förutsatt att den som moddade boxen tog bort rätt resistor på undersidan av moderkortet :D
Har man 9199 via Freestyle redan innan skall det inte vara några problem mig veterligen, dock så löder vi alltid bort resistorn innan vi uppdaterar med Freestyle :D
Du kör med Freeboot 0.032, Freestyle Dash brukar vi lägga in 1.20 har jag för mig...
Du kan ladda hem 9199 från min hemsida: http://www.swizzy.se/Guider/dashboard_update.php och uppdatera med denna, gör du det är du 100% säker på att det är safe förutsatt att du har 9199 på din maskin det vill säga, och det har du ju enligt det du skrev ovan :)
Att bränna e-fuses gör man genom att uppdatera med en 8xxx+ update, dom finns med på wave 4+ spel...
Tack så mycket för dom snabba svaren! Jag kanske borde lägga in FSD 1.20 eller ska jag köra 2.0 Alpha? Jag ska prova att uppdatera, hoppas det går bra. (Annars blir jag nog skyldig honom ett nytt Jtag, huuu....)
Jag kollade närmare på spelet nu, det är Fallout 3: Game of the Year Ed. Spelet går igång utan problem, det är när jag startar skiva 2 med expansionerna spelet vill uppdatera.
Hur vet man vilken freeboot som ligger inne?
Fin sida Swizzy, jag var inne på den förra veckan och kikade lite!
Tack än en gång!
Du vet vilken freeboot version du har baserat på din kernel :)
Anledningen till att expansions skivan vill uppdatera är för att det är title updates, dom är till för att du ska kunna spela expansionerna :)
Jag får tacka ännu en gång! Nu är allt uppdaterat och det fungerar kanon med avatarer etc. Nu ska jag ge mig på att uppdatera Freestyle Dash med. Tack!
Personligen kör jag med både FSD 1.2 och 2.0 samt XEXMenu 1.1 :)
Jävlar vad rädd jag blev, fick RRD och felkod E71 (Dashboard-relaterat fel). Drog ur strömmen och gick en sväng med hunden, kom hem nyss och det fungerar igen! :) Polaren hade nog blivit mindre glad på torsdag när han kommer för att hämta sin Jtag haha.
Har installerat XeXMenu 1.1 och tänkte lägga in FSD 2.0 ikväll, kan man köra FSD 1.2 och 2.0 samtidigt? För/nackdelar?
Haha, det var såklart det jag menade. Undrade om det är något som saknas i 2.0 eftersom du har kvar 1.2. Eller är alphan väldigt ostabil?
Alphan är under utveckling, mycket funktioner som inte fungerar riktigt som dom ska, och jag har inte orkat ta bort 1.20 :) men jag använder mig mestadels av XEXMenu ändå, då den är snabbare och lättare :)
Hejsan, jag har en jtag:ad xbox 360 och det är nämligen så att jag laddade ner Need for Speed hot pursuit, jag satte in den i hårddisken och xboxen vill att jag ska uppdatera? Vad tycker ni att jag ska göra? Jag har inga som helst kunskaper om hur man uppdaterar eller så.. men måste man uppdatera xboxen eller finns det något annat sätt att få spelet att fungera på?
Jag ville inte skapa nytt tråd och såg att vi nästan hade likadant problem. Tack för er hjälp!
den vill nog uppdatera dashboard om du fortfarande kör på den gamla tom dashboard 9199. har du version 9199 på dashboard eller lägre ska du INTE uppdatera. har du lagt in senaste freeboot 0.4 så har du nyaste dash och då kommer spelet bara lägga in spelupdate om den kräver det annars kommer den lägga in den nya dashboarden och då måste du skriva in all skit i nand för hand igen, inget att rekommendera.
vad kör du? xbr eller freeboot? vet du version? om inte, kolla system i den vanliga dashboarden och kolla versionsnummer på dash.
Jag har xexloader och min dashboard är 2.0.8955.. vad bör jag göra? Tack för ditt snabba svar!
Ska jag uppdatera tycker du?
Hahah okej;), men saken är den att jag knappt vet hur man uppdaterar eller så.. läste runt lite på några sidor.. och hittade en guide med lite enkla förklaringar och steg, http://www.jtagger.nu/2010/11/uppdat...genom-xellous/ , nu är det så att jag inte vet vad nand är överhuvudtaget och vad fuses.txt är, hur ska jag få tag i dessa? :( Tack för hjälpen Swizzy!
Provat läsa här på forumet?? jag har skrivit en väldigt enkel guide där det står hur du får tag på ALLT!!
Tack ännu en gång för din hjälp! Det som förvirrar mig mest är det här med fusesets och xell.. Eftersom jag inte vet så mycket om de, ifall något skulle gå snett, skulle jag på något sätt kunna återställa tillbaka det? Och hur får jag reda på CPU key? det stod inte i din guide?..
Går det fel kan du alltid återställa till din dump om du har möjlighet att skriva direkt till nanden, utan att hålla på med flash360, alternativt kan personen som fixade JTAG'en åt dig göra det :)
i ovanstående citat står det faktiskt ;) KOLLA PÅ BILDEN FÖR MER INFO! det står på skärmen om fusesets 4 och 6... det är bara att titta? och vad gäller CPUKey står det i xellous längst ner "Your CPUKey is...."Citat:
Steg 4: Stäng av din 360 och starta upp den på nytt, den här gången med eject knappen (låt trayen vara ute tills den startat igång Xell/Xellous)
Det kommer vara en blå skärm som massa text kommer fladdra förbi på, har du Xellous kan du låta den stå och gå tills den stannar så kan du enkelt läsa av CPUKey där, annars måste du läsa av fusesets 4 och 6 och para ihop dom, nedan följer ett exempel på hur xell kan se ut:
http://i171.photobucket.com/albums/u...Forum/Xell.jpg
Steg 4b: Om du har Xell parar du ihop antingen Fusesets 3 och 5 eller 4 och 6 på följande sätt: 3+5 eller 4+6 det vill säga, alla tecknena från fusesets raden 3 direkt följt av dom från 5:an eller motsvarande för 4 och 6...
Det står även i guiden hur du startar Xell/Xellous, det är skit enkelt... bara tryck på eject och vänta tills din 360 ejectar trayen, efter det startar den automatiskt Xell/Xellous i ditt fall tror jag du har Xell bara, det går att uppdatera till Xellous... men behövs egentligen inte...
Vi på PSXCare kan också uppdatera åt dig, för 350:- lämnar du då också in hårddisken uppdaterar vi övriga program också, tar bort xexloader som är ganska kass och lägger in XEXMenu som är från samma team, XEXLoader är föregångaren till XEXMenu :)
Hehe okej, tack Swiz!:p
I din guide stod det även "öppna flashdmp.bin (den du dumpade med flash360)" , vilken fil är det? Allt jag har gjort än så länge är att stoppa in usb stickan med flash360, öppna den, dumpa nand, starta om och öppna xell, ta bild på det, skriva ner 4+6 eller 3+5 som blev ungefär 88874ad...6fbe525, det är väl det som är min cpu key? För det står inte "your cpu key is".. istället står det massa text, som t.ex. failed to open from pvd, HTTP listen och så vidare.. Jag ligger på steg 6 fortfarande alltså, när jag gör generate freeboot så vill de att jag ska öppna en fil, jag antar att det är flashdmp.bin som skall öppnas, men hur ska jag veta vilken fil det är? Jag har inte fått tag på den.. Du förstår ungefär vad jag menar, ellerhur? Tack för din hjälp Swizzy! Förlåt att jag besvär men..
Precis, det är så det blir när man har Xell :) den första versionen av linux bootloadern, xellous är uppdaterad version av den ;)
Fusesets 3 + 5 eler 4 + 6 är din CPUKey ja, om du skriver dom typ såhär: fusesets3fusesets5
det vill säga, inga andra tecken en så som dom står... filen som Freeboot Toolbox vill ha är din dump (flashdmp) som du fick genom Flash360... Om du har inbyggt minne på din maskin märker du det när du startar igång den och går in under memory... tar du bort din hårddisk och allt annat och det ändå finns minne kvar kan du kolla hur stort det är och baserat på det välja om du har Jasper 256 eller 512... ;)
Hehe okej, nu har jag gjort allt det här.. är klar med steg 9 till och med.. Vad behöver jag göra nu? Lägga in update filen i usb minne och stoppa in och uppdatera bara eller? Tackar dig så mycket för din hjälp asså!!!
Det står väl i guiden? :) jag minns inte exakt vad jag skrev på varje steg faktiskt... men står det i guiden att du ska göra det så gör du det :)
Fan, det går inte att uppdatera, det blev något fel.. "Can't process to update, if the problem persists, go to xbox..." Vad är det nu då? :/
När jag tog in usbminnet, startade om xboxen, så kom det en ruta, "Can't process to update, if the problem persists go to xbox..." vad är det nu då? Måste jag uppdatera till 9199 först och sedan 12661 eller?
När du startar konsollen, är dashboarden vit?
Updaten, tog du den från min server? (länken i guiden)
Jag lyckades inte fixa det, jag jag 8955 kernel innan, lyckades uppdatera till 9199, men nu går det inte att uppdatera till 12661, om du är kvar, skulle du kunna säga vad det kan bero på? "Can't process the update, if the problems persists go to xbox.com/support blabla"... Jag har försökt att rensa system cache, starta om och pröva, men det har inte fungerat.. Jag hoppas att du vet svaret till det här.
Du har gått från 8955 till 9199?? väl, byt freeboot toolbox till 2.6 du hittar den här: www.bestpig.fr därefter kan du enkelt köra in en 12611 update förutsatt att du inte har en default.xex fil ngnstans...
Japp, men du kör ju ngn form av uppdatering säger du ju?? den lägger du väl antagligen i x:\$SystemUpdate\ eller hur? isåfall kanske du lagt en default.xex i x:\default.xex ?? den ställer till det isåfall ;)
Men det är väldigt skumt att du får in 9199 och inte 12611 med FreeBOOT Toolbox 2.6?! den är byggd för att skapa 12611 och inte 9199??
Fan, jag råkade använda fel version, aja.. Testade med 2,6 iaf och nu är det ett annat problem, jag öppnar flashdmp filen med toolbox och nu kommer det en ruta "Din dump är felaktigt dumpad, anledningen är okänd". Vad skall jag göra nu då?
Läs inlägg #22, #23 och #24 i guiden: http://forum.psxcare.com/support/sho...ot-0.04-(12611)
Okej, den där cmd filen frågar lite saker, som cpu key, console model, nand image, apply aud_camp patch , dash launch in nand..
Jag har skrivit in console model, cpu key.. men vet inte vad jag ska skriva in i nand image , apply aud_camp patch.. i dash launch, ska jag skriva den dash jag använder ? 2.0.9199 ?
apply aud_clamp behövs inte... (du har inte det) dashlaunch vill du ha, och nand image är namnet på din nand fil (flashdmp.bin?) du måste lägga den tillsamans med .bat filen :) undrar du över något mer får du svar imorrn, för nu ska jag gå o lägga mig så man orkar med att jobba imorrn också :cool:
Det är såhär, jag har en extern hårddisk och en intern(20 gb) som är xboxets egna hårddisk. Måste spelet också vara i den hårddisken eller går det lika bra att ha den i externa? För jag har testat att spela GTA san andreas och det fungerar inte, an update required står det.. Isåfall, vad heter uppdateringen? Var i hårddisken ska man sätta denna uppdatering? Den är jtag:ad hos er, men jag vet inte varför det inte fungerar..
Hmm, om det var en av dom absolut första kanske det beror på att uppdateringen inte hängde med då... uppdateringen heter Xbox Backwards Compatibility ngnting... för att du ska kunna köra spelen från hårddisk måste du först lägga in den hackade versionen och det ska då fungera från både extern och intern hårddisk ;)
Jag hittade en sådan uppdatering(jätte svårt att hitta) och la in usbminnet, det var en default.xex fil och stod om jag ville installera, när jag sedan installerade, så gick jag till spelet för att kunna spela så står det "This original xbox game has encountered a problem.." Vad beror det på? Vad menar du med att man ska först lägga in den i hackade versionen? Vad ska man lägga i hackade versionen? Spelet som jag försöker att spela är gta san andreas och den är med i compatibility listan.
Har googlat i 1-2 timmar och kom fram till att jag endast behöver backwards compatibility update och sedan kan jag spela spel, jag la in det i usbminnet och installerade det, kan det bero på att den uppdateringen jag hittade var för gammal? den var från 07 november.. finns nog senare versioner, får väl leta..