Skriv gärna frågor och kommentarer om Ny laser till Playstation här.
Printable View
Skriv gärna frågor och kommentarer om Ny laser till Playstation här.
Hej! jag har ett en månader gammalt PS2 500004 tror jag att det heter. Rätt som det var så slutade den att läsa mina dvd skivor, både orginal och backup. Kan det vara lasern som jävlas??? Den snurrar ojämt och man hör att den har svårt att läsa genom klick och motor ljud! Jag körde en backup vid tillfället då problemet uppstod, sen startade jag om och satte i ett annat spel och då fungerade det inte.
Jag har hört teorier om att styrchippen för lasern på 50004 kan bli överbelastade om man använder för dåliga media. Det kan stämma, för det är inte samma fabrikat på de komponenterna som tidigare PS2.
Hej, hade en gång ett av de så kallade "vanliga problemen" med min PSX -
Nämligen att Plattan man sätter fast skivorna på går sönder
Farsan bytte ut hela den där svarta plattan (även lasern tror jag) men efter det så har den låtit som en gammal traktor och jag tror att det har att göra med att när man trycker lätt på plattan (intill cd-hållaren) så fjädrar den.. den sjunker ner alltså, fast tillbaka när man slutar trycka. (normalt fjäderbeteende)
Personligen har jag inget minne av att det var så innan reparationen. Är det något jag kan göra någonting åt?
P.S. Det var cirka 3-4 år sen reparationen utfördes och maskinen har i princip stått orörd i en garderob sen dess. Jag slutade använda den eftersom den hade ett sånt jobbigt traktorläte.
Mycket tacksam för svar!
Ingen som vet? :confused:
Eftersom jag inte är jättehändig fasar jag lite över att kanske behöva plocka isär maskinen och titta hur det ser ut själv, någon med viss erfarenhet av sånt här skulle det vara trevligt att få ett svar från! ;)
Återigen, tacksam för svar!
Du behöver nog bara lyfta upp plattan lite, när man trycker dit en ny laserplatta skall man ta ett a4 som man vikt en gång för att få rätt distans istället för att bara trycka ner den i botten.
Ahh, det låter vettigt!
Får bli den varianten då, man tackar så mycket för hjälpen!
MVH
Hej. Jag har en gammal PSX som jag spelar fortfarande på men nyligen så har laserplattan eller CD-spindeln som man fäster fast skivan på lasern gått sönder. Nu kan man ju köpa en ny komplett laserenhet hos er för 400 kr men jag undrar om ni även säljer CD-spindeln separat för ett billigare pris?
Vi brukade sälja dom för 200:- men dom är slut. Har inte fått förfrågan på länge så jag har faktiskt inte kollat med mina leverantörer, men det går säkert att fixa fram.
Vet du också om man kan rengöra laserlinsen på maskinen med hjälp av någon vätska så att den läser skivan bättre? Alkohol av något slag?
Har ett palystation 2 version SCPH-35004 som lasern sannolikt har gått sönder på.
Såg att ni inte hade någon sådan laser.. Går det att få fram?
Mmm, men den skulla kosta c:a 1000:- och jag skulle inte kunna ge NÅGON garanti på den
Nya kostar ju 998:- iaf här på Maxi
Hej! Jag har ett ps en av dom första som är chipat.
Jag har problem med att jag har byt lasser men får inte igång lasern ordentligt på
brända spel och skulle vilja ha en förklaring på hur man rattar in lasern på ps moderkortet och vad har ratten på laser sladen för funktion?
Putte
Den instruktionen är BARA för den äldsta scph-1002 modellen.
Och den beskriver bara en liten del av en korrekt procedur för att mäta in lasern.
Det finns en testpunkt för oscilloscop så att man kan ställa in eye pattern så att den inte klipper.
För att ställa in laserstyrkan korrekt använder vi en laserstyrkemätare. Ställer man in laserstyrkan (skruven på lasern) manuellt blir det ALLTID fel, ofta blir den så så starkt inställd att den peakar på nästan dubbla styrkan mot vad vi annars ställer in på mätaren.
Tack!
Jag vet inte vad jag har för fel på min ps1 men den hoppa bara igång utan att
jag behövde skruva mer.
Lite lagg i filmerna men spelen fungerar igen =).
Inställnings skruven man ser som inte har någon förklaring till vad gör man
för inställning på den?
Putte
Push-Pull amp, rör inte den, står den fel fungerar nada...
okej det förklarar saken varför motorn stanar i bland när man skruvar på Push-Pull amp.
Tack för all hjälp nu ska jag skruva lite till på skruvarna och försöka fixa problemet
nu när jag vett vad skruvarna har för funktion.ö
Putte
Hejsan.
Har en playstation SCPH-5502 som vägrar starta numer. Allt fungerade jättebra fram till att jag nåde slutet i ett spel och jag antog skivan var dålig. Nu vill maskinen inte starta igång någon form av skivor vare sig orginal, cd eller annan typ.
Nu är frågan vad bör jag göra?
Ser att ni säljer laserenheter. Är detta nog för att lösa mitt problem?
Ser också att ni kan utföra kalibrering av lasern. Behövs detta även om jag köper en ny enhet till min modell? Kan endast en kalibrering få lasern att börja läsa skivor igen? Och vad betalar jag i fraktväg för att skicka in på kalibrering?
Tack för svar!
Skall inte behövas kalibrering i en 5502. Det är mest 1002 som behöver skruvas med. Lasern löser ditt problem om problemet beror på problem med din laser.
Jättebra!
Och det finns inte fler välkända anledningar till att maskinen vill starta, kommer åt minneskorten och cd-spelaren, men inte vill läsa skivor...?
Kan du spela CD-skivor med musik?
Då kan det vara ett multi-x chip i den med en kabel som trillat loss.
Ja det sitter ett multi-X chip i. Men den vill inte spela cd-skivor eller orginalspel heller för den delen.
Jag kan ju naturligtvis kolla anslutningarna, det var ju några år sen jag installerade det... Men när jag inte kunde spela musikskivor så misstänkte jag lasern. Chipet har ju också några år på nacken... men i det här fallet så dog maskinen mer och mer under ett dygn.
Jag kunde t.ex starta ett tag genom att ladda andra skivor i spelserier för att sedan byta till den jag behövde.
Tjena
jag har en ps1 som är chipad, men den läser bara vissa brända skivor ibland men original skivor klarar den fint.
Skulle det funka att spela dom brända spel lika lät som original om jag byte laser?
Är det svårt att byta lasern?
:confused:
Tja! mitt playstation har slutat läsa skivor, jag har provat att ställa den på alla konstiga sätt och det funkade rimligt när den stog snett men nu är den bara helt paj, är det lasern som har slutat att fungera ? Är tacksam på ett svar, tack, jag har modell SPCH-5502, min laser ser precis ut som den på bilden men jag vet ju inte storleken genom en bild, tror ni att det skulle funka om jag köpte en ny laser och isåfall vilken modell?
http://www.psxcare.com/product.php?xProd=127
Kryssa i SCPH-55x2 (+50:-)
när du beställer bara så du får med förlängning till flatkabeln så passar den.
OBS produkten kan vara slut, såg inga nu när jag kollade snabbt.
Hej, Har nyss köpt en helt ny laserenhet från er, men jag undrar en sak. När min tidigare laser var isatt i konsollen. Så (utan att ta bort metallskyddet från moderkortet)skruvade jag på en synlig skruv som man ser under flatkabelns connector. Det var inte en sån skruv som man skruvar in och ut, utan den satt fast men kunde snurra. Jag gjorde det här för jag läste nån stans att man kan kalibrera sin laser med "bias" Vet inte ett dugg om detta men jag gissade. Jag har modell scph-5502 och undrar nu ifall jag förstör den nya lasern när jag kopplar in den i konsollen? ps. Jag hoppas ni vet vilken skruv jag menar.
EDIT: Jag bör tillägga att lasern faktiskt ändrades lite, lite när jag gjorde detta. Blev inga störra framsteg eftersom lasern var som död innan.
mvh
Du har fuckat upp inställningarna för laserstyrningen och riskerar att lasern inte läser skivor lika bra som den skulle ha kunnat göra.
Innan man skruvar på den skruven skall man ansluta ett oscilloscop och kolla kvaliteten på "eye pattern", se till att signalen inte klipps osv.
Tror inte lasern i sig tar skada, värre om du skruvar på skruven som sitter närmast lasern på den orange flatkabeln, för att få den rätt inställd krävs en laserstyrkemätare, behövs inte alls mycket skruvande på den för att lasern skall bränna ut alldeles för fort.
så jag har iallafall inte förstört hela skiten då? Och jag behöver med andra ord inte vara rädd för att prova lasern i konsollen? Och om det inte skulle funka så bra, skulle jag kunna gissa mig fram genom att skruva på skruven lite åt gången? Låter väldigt oproffsigt men jag har inte sån utrustning
Edit: Det var alltså en skruv på moderkortet, som syns genom hålet på metallskivan. Det var inte en skruv som faktiskt satt på eller vid flatkabeln
hej igen, har provat lasern och spelen fungerar, förvånadsvärt bra! Har bara låst sig en gång men det var på ett repigt spel så det skyller jag inte på lasern.
Nu har jag bara ett litet problem. Mellan varannan gång lasern "hoppar" så hörs ett litet tjut eller gnissel. Ett ljud som består ända tilsl lasern hoppar igen.
Jag kollade på lasern och såg (eller tror) att lasern är lite, väldigt lite sned. Tror inte det stämmer om lasern är helt ny, men det ser faktiskt ut som det.
Vet inte hur känslig psx lasern egentligen är, men det verkar som om den är väldigt känslig. Annars vet du vad som kan orsaka det här ljudet?
Problemet är att det ibland kan vara rätt så högt, så det överöstar nästan tvn när man spelar med vanlig volym.
Det kanske har att göra med den där skruven? eller vad vet jag...
har ni nån idé?
Kan inte felsöka det problemet över nätet tyvärr.
http://www.youtube.com/watch?v=vudcIVzajWk - jag fick ett extremfall på film. Det är i princip bara ljud men jag har provat att ha luckan öppen när jag startar konsollen och jag ser inte att skivan slipas eller något sånt när detta uppstår. Har provat lasern i en annan konsoll också, och problemet finns då också, så jag antar att det kan vara en "felgjord" laser, alltså som hade problem redan från början. Men nu har ni iallafall nånting att gå på, så har ni någon idé överhuvudtaget vad det kan vara? Jag är desperat...
*edit* Spelet låste sig dessutom, det är en fin skiva som har några små repor. Det låste sig i samband med det här ljudet, och det är därför jag ser det som "elakartat" Varje gång det låst sig har det här ljudet hörts.
låter som det är motorn eller nåt annat i samband med lasern som låter. kanske laserplattan sitter fel? känns inte som det dock eftersom det kommer endast ibland
Låter som om den har det jobbigt att fokusera sig därav de klickande ljuden. Och det kan bero på att du pillat på bias inställningen.
Hejsan!
Jag har ett amerikanskt playstation med modellnummer SCPH-7501, det är också ett multi-x i det. Det har lite problem att läsa skivor, långa laddningstider, lite hack i filmer ibland.
Jag undrar nu om jag köper en ny Laserenhet ifrån er och sätter i så kommer fortfarande mitt multi-x fungera eller? och det är inga speciella passformer och sånt jag behöver se upp för?
Jag såg att det är olika längder på kablarna men det är inget mer?
Tacksam för svar! :)
Det borde nog vara samma, dock är jag ingen expert inom PS1, så vänta på flera svar :)
Den delen som skiljer sig i passform mellan modellerna skruvar du loss från din befintliga laser och byter ut den som sitter på den nya. Det är bara övre plastdelen som har lite olika form mellan modellerna. Du får med en förlängningskabel som gör att den gott och väl räcker oavsett modell.
Jag köpte en ny laserenhet ifrån er nyss och nu har jag ett nytt problem. Den där runda saken som man sätter skivan på, den som man "klickar" fast skivan i så att säga blir lösare och lösare varje gång jag byter skiva i konsollen. (inte hela plattan som snurrar, bara den lilla runda saken i mitten som har 3 metallbitar runt om.)
Till slut så lossnar den så måste jag trycka dit den igen, skivan börjar också snurra skevt om jag inte trycker fast den.
Vet inte om det är någon hake eller något som har gått sönder i den eller om den bara har suttit i fel hela tiden.
Vad kan man göra?
Kan jag ta den ifrån min gamla laserenhet och sätta i?
Eller sitter den bara i på fel sätt?
Tacksam för svar.
Två små skruvar, inget bändande.
Varför var den ens lös? är det vanligt att de är det? eller hade jag bara oturen att få den enda som är sån? :P
Jag får inte ut ifrån den gamla, för att jag har inte tillräckligt små skruvmejslar, finns det annat sätt att fästa tillbaka den? typ limma eller något :P
Det ser ut som han visar i denna video : http://www.youtube.com/watch?v=Yy48QckaMzs
Han säger att man kan trycka ner den, men vet inte om jag vågar göra det.
Glöm det jag skrev innan, läste inte noga eller förväxlade med någon annans gamla fråga, det jag tänkte på var plasten som skiljer sig mellan olika modeller, den sitter med två skruvar. Laserplattan du håller på med sitter bara med friktion. Den skall sitta ganska hårt :-)
Köpte du lasern från oss och laserplattan är dålig så maila bara namn, kundnummer, ordernummer från kvittot så skickar vi en ny platta, vi skall ha några lösa.
Okej, tack!
Jag köpte den ifrån er ja, jag fick den i fredags, och den lossnade redan första dagen jag lirade. Men jag ska maila mina uppgifter.
Eller tycker du att jag ska försöka laga den jag har först? så att jag inte får en ny helt i onödan.
*edit* Testade lite igen, men får fan inte fast den, den är alltid lös.