Skriv gärna frågor och kommentarer om Adapter för 4st XBOX handkontroller på PC här.
Printable View
Skriv gärna frågor och kommentarer om Adapter för 4st XBOX handkontroller på PC här.
Drivrutiner för Windows 98/ME/2000/XP
Drivrutinen XBCD finns även här i senaste version:
http://www.redcl0ud.com/xbcd.html#download
Den är mer avancerad och utvecklas fortlöpande.
Jag använder denna tråd även för support på SmartJoy X som fungerar med samma drivrutin men endast har stöd för en handkontroll.
Några kända problem med "SmartJoy X" och Windows XP med den medföljande drivrutinen? Lite skeptisk till hur "drivrutinen" såg ut - men det kanske funkar bra ändå?
Inga kända problem, och drivrutinen ser väl ut som vilken USB drivrutin som helst?
Bra!
Jag undrar om du kan använda kontrollen till att styra musen ute i windows
Nej, det är ingen musdrivrutin.
Du får upp den under "spelenheter" precis som vilken annan joystick som helst.
ok...synd...
Är alla knappar funktionsdugliga när man konfigurerar den
Ja, men det beror ju på spelet i sista hand. Windowsdrivrutinen "ser" alla knappar och gör dom tillgängliga för de spel som använder drivrutinen sedan.
Testade spela med HK med ovanstående drivrutin. Knapparna funkade som de skulle men till min bestörtning så funkade inte vibrationspacket på dosan. Kan uppfattas som mindre viktigt men har man spelat Halo mycket så förstår man vilken innebörd det har.
Så jag undrar alltså om det är möjligt att aktivera den med en annan drivrutin?
Är det någon som har fått triggerserna på Xbox-kontrollen att fungera analogt? Jag har testat med MotoGP2, men vid inställning att fram- och bakbroms ska vara på triggerserna så bromsar cykeln hela tiden, oavsett hur jag trycker. Dessutom fungerar inte vibrationsfunktionen. Är det bara beroende på vad det aktuella spelet stöder, eller beror det på drivrutinen?
Hur funkar det med rattar då?
Går det att koppla in en xbox ratt för att sedan använda den till PC???
skulle vara skit bra att veta då jag funderar på att köpa en ratt
Jag har fått för mig att man ska kunna göra tvärt om att använda tex usb mus till xbox när man kör linux, men jag kan inte hitta någon sån. jag har letat över alt så hur ska jag göra?
Så alla knappar fungerar alltså? Även triggersen ?
Vart kan man ladda ner drivrutinerna eller kolla om det kommit nyare versioner ?
hur gör jag för att installera drivisarna??
(känner mig verkligen som en nybörjare nu)
Det är väl bara att packa upp dom någonstans, plugga i adaptern, och sedan browsa sig till drivrutinen när windows börjar fråga efter den.
Det har redan löst sig :p
(Detta gäller SmartJoy X) Jag har spelet Pro Evolution Soccer 3 eller Winning Eleven 7 som det också kallas. Detta spel finns endast till PS2 och PC - än så länge. Hur som helst, jag vill spela med min xbox-controller. Så läste jag detta förut:
( http://forum.pesinsight.com/showthre...highlight=xbox ). Finns det nån chans att det kanske funkar ändå? (Annars så skickar jag bara tillbaka beställningen, but I rather not!)
/David
Prova hur det går och skriv här sedan. Vi tar tillbaka adapters om kunden inte är nöjd med funktionaliteten.
Funkar hur bra som helst för mig iallafall! Jag rekommenderar denna produkt starkt :) Förvånadsvärt lätt och korrekt. Tack för mig.
David.
Det jag är nyfiken på är om L &R triggerna blir analoga eller digitala??
Någon som vet
Om det blir digitala som känns det som det kvittar
Jag undrar samma sak.. funkar trigger L+R som de ska.. annars kvittar det ju. Det är ju den enda feature som skiljer sig från liknande produkter.
Dom blir analoga, men det funkar inte bra i vissa spelCitat:
Original inlägg av mrspl
Ok. så vi har fått svar på frågan angående axelknapparnas analoga funktion. Men hur var det med vibrationen? Funkar Dualshock eller vad det nu heter på xboxens kontrollpadda?
Undrar om en produkt som IDE EASY funkar på xboxen eftersom den har en USB kontakt borde det ju funka en smart lösning annars, som man kan koppla på en HD på en 200GB fullt med MUSIC/FILMER/SPEL som man kan ta hem till ngn annan & köra ifrån :D skall kolla upp det eftersom jag har en sådan själv men ingen USB adapter.
kontrollen verkar inte funka i madden 2005, man kan inte välja den i alla fall.
vet någon hur man ska göra ?
Tjenare!
Jag har köppt smart joy x. men den verkar inte fungera i Need for speed: Underground 2. gasen ligger på helatiden och det går inte byta kontroller, bromsen ligger där gasen ska ligga och viseversa. någon som har en lösning?
min polare har samma problem.
Hej hej
Jag har samma problem jag också att det inte går att ställa
in dosan i Underground 2 + att gasen ligger på hela tiden,
någon som vet nåt?
Hejsan! Jag har köpt en usb adapter till min xbox HK av er för inte så länge sedan, men jag får det inte att funka i nåt spel överhuvudtaget.
I Windows funkar det klockrent men inte i spelen. Jag läste i forumet att det inte fungerar i alla spel, finns det nått sätt att ta reda på om det funkar i ett visst spel eller får man prova sig fram? Jag har försökt med Doom 3 nu å jag tycker ju att eftersom det är ett så pass nytt spel så borde det stödja HK. Eller?
/ Nybörjare
Hm jag fick gång alla knappar inne på battle-field vietnam jag har köpt denna smartjoyx och tyckte den var bra den funkar att köra flygplanen med :P jag undrar om det finns nya updateringar? skulle gärna villja ha så triger blir lite mer kaliberad eller vad det heter knappen trycks in lite och samma sak med joysticken och det är inte fel på den för jag har testa 3 av mina plus 4 av andra kompisar och det är likadant? så jag undrar om det finns en annan updatering som gör så det blir ojämt åt höger eller vad man ska säga så man kan trycka in höger istellet för att höger är hela tiden intryckt eller vad man ska säga är inte bra på sånt men triggerna funkar på bf!
Citat:
Original inlägg av Josh_gomez90
tjenare!
Vilka drivrutiner kör du med? När jag kör BF så går gubben automatiskt åt höger, utan att jag rör någonting...
samma för mig men testa reseta alla knappar så fort som möjligt i inställningarna och sen byt om dom funakde i 1:an har inte testat med smartjoyx på needforspeed2 på datorn fastän jag har det men jag har det på xbox med
Tjena.
Skulle behöva lite expert hjälp med smartjoy-X singelkabeln till pc.
grejen är att jag försöker lira san andreas med den och allt funkar klockrent förutom att jag inte kan styra kameran med den högra analoga spaken.
altså att den ska fungera som musen gör om man använder sig av tangentbord/mus.
nån som klurat ut hur man ska göra för att det ska funka?
Jag har problem. Jag köpte två adaptrar installerade senaste drivarn. Efter en stund i spelet så tas målvakten ut i mitt lag.
Det finns ju inte ens någon knapp för att ta ut målvakten utan man måste ut i menyn.
En gång gick det att gå ut i menyn (där målvakten fortfarande var markerad som varandes i målet) ta ut målvakten och sätta in honom igen. Men det gick sedan inte att göra igen.
Vad gör jag`?? Fins de tnågon lösning?
/Peter
FINNS det ngn ratt som passar både XBOX & PC?
hur funkar dessa converters? Jag är jäkligt sugen på att koppla in två st dosor och köra en s-video kabel för att kunna spela PC-spel (t.ex PES6) på TV:n med xbox-dosorna.
Jag hittade flera Amerikanska siter där dom har converters för två dosor i en adapter. Ni har ingen möjlighet att ta in någon sådan? Är det dessa 1to1 eller 4to1 som gäller?
Funkar dessa bra ni säljer annars, SmartJoy X och Super Joybox 4?
mvh
pemani
Är SmartJoy X drivrutinerna kompatibla med Windows Vista?
tycks inte få det att fungera.
tacksam för svar.
Vi har ingen vista pc, har inte testat.
Är det verkligen omöjlgit att få in mus på den? Jag är intresserad av att kunna slappa lite extra under långsamma grind tider på WoW och det vore verkligen trevligt om man kunde styra musen med en av spakarna.
är smartjoy x verkligen bra ?många som skriver att dom har problem ,måste veta ifall ja ska beställa
Tjenare jag undrar om några saker om produkten och leverans:
Jag kan ha 4 xboxkontroller i adaptern? (dum fråga men måste veta)
Tidigare problem som har dykt upp nu, som inte har nämnts tidigare i de kommentarer som finns?
Funkar alla knappar och joysticks när spelar ett sportspel, typ fotboll?
Funkar alla knappar och joysticks när spelar ett RTS spel, som Starcraft, D.o.W m.m.?
Hur är storleken på den, bredd och längd och höjd? Jag vill kunna ta med den på resande fot.
Garanti om går sönder?
Fraktsätt Brev?
Går det att pruta priset för den? :D
Det står att det inte finns drivrutiner till vista men inget om windows 7, gäller samma där eller funkar den till windows7?
i vissa fall går det att köra med Windows Vista drivrutiner för Windows 7 också, det går även att gå så pass långt att du använder Windows XP drivrutiner för Windows 7, men det är inte rekomenderat.
Vet tyvär inte hur det är med just den här produkten...
** Edit: **
Googlade lite snabbt, enligt den här tråden kan det funka med XBCD360... http://redcl0ud.1.forumer.com/index.php?showtopic=1569