Visar resultat 1 till 6 av 6

Diskussion: 20 % svart

  1. #1
    Registrerade
    May 2003
    Inlägg
    18
    Respekt
    0

    20 % svart

    Hej

    20 % av bilden är svart (nedre del) när ja spelar vissa spel... så ja köpte en rgb kabel och testade men det hjälpte inte det heller... vad kan det vara för fel ??

    En fråga till.. är det bara rgb signal i första AV porten (av 1) lr e det i alla ??

    mvh Mikael

  2. #2
    Registrerade
    Nov 2003
    Inlägg
    13
    Respekt
    0
    om det är RGB i din tvs AV2 / AV1 kan vara svårt att svara på då vi inte vet vilken tv du har.. du bör undersöka din TV manual för svaret.

    och angående svarta kanter så äre följande som gäller.

    om du menar med svarta kanter uppe och nere på skärmen när du spelar PAL spel så är det för PAL tvs har mindre linjer än NTSC tvs och därför blir det svarta kanter på alla PAL spel, det blir även svarta kanter på NTSC spel dock inte lika stora.

    om du har en nyare modell av PS2 tex V7-V8 (SCPH-39XXX) så finns det ett förskjutnings problem med bilden när man spelar PS1 spel då skärmen knuffas upp där den övre svarta kanten finns och båda delarna av kanten hamnar nertill, vilket gör att det ser konstigt ut.

  3. #3
    Registrerade
    May 2003
    Inlägg
    18
    Respekt
    0
    Det är NTCS spel.. xenogears osv... blir mkt svasrt i nedre delen.. finns det nått man kan göra åt det ???

  4. #4
    Registrerade
    Nov 2003
    Inlägg
    13
    Respekt
    0
    xenogears menaru det till PSX (Playstation 1) eller det till PS2 ?
    om du menar det till PS1 så äre exact det felet jag försökte förklara och jag vet ingen fix än tyvär annat än att byta enhet till en annan version tex V5.

  5. #5
    Registrerade
    May 2003
    Inlägg
    18
    Respekt
    0
    ok... det e det till ps1 ... vet inte omd et heter så ens =)
    Men då får ja skita i å spela det då.. lr går det ?? lr du kanske inte hade svart bild där nere ? Ja menar om det är värt att spela det med 15 % bild... om man missar nått osv

  6. #6
    Registrerade
    Nov 2003
    Inlägg
    13
    Respekt
    0
    oki då ditt spel laddar och du ser playstation loggan så står det där med text om det är NTSC (Licensed for America) eller PAL (Europe)
    och du missar troligen inget av spelet bara det att bilden trycks upp mer än vad den ska göra vilket jag kan förstå är störande.. tänkte faktist mycket på det själv när jag chippade några sånna enheter.

Liknande diskussioner

  1. Ändrade inställning i XBMC, bilden svart
    By Nylle in forum XBOX Media Player / Media Center
    Inlägg: 1
    Senaste inlägg: 2004-01-10, 11:32
  2. Ändrad funktion på aladdin efter uppgradering till 4979
    By sailor in forum BIOS versioner och flashning
    Inlägg: 0
    Senaste inlägg: 2004-01-09, 17:14
  3. Ändringar i MS Dashboard
    By Poffen in forum X-BOX Spel/Mjukvara
    Inlägg: 1
    Senaste inlägg: 2003-08-26, 10:47
  4. Svart ???
    By Opalen in forum Playstation produktsupport - Multi-X
    Inlägg: 1
    Senaste inlägg: 2003-01-06, 15:28
  5. Ännu ett nytt Ps2-chip..
    By crille30 in forum Playstation 2 - produktsupport - MULTI-X CHIP
    Inlägg: 0
    Senaste inlägg: 2002-10-19, 13:41

Bookmarks

Behörigheter

  • Du får inte starta nya diskussioner
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •