Hej ! hoppas att jag postar i rätt forum nu... såhär står det till:
Bytte ut original hd:n i min Chippade X-ecutor 2.2 lite Box och satte in en 40 gb Western Digital (samma som originalet, dock ingen 8mb cache).
HD.n sitter på Cable Select, samma som förra och jag har kollat så att klockan står rätt innan jag bytte HD, dvs gick in i MS-dashboard o fixade.
Nu har jag då bränt Superdisc på en DVD+RW skiva, pga att vår DVD-brännare bara klarar av just +RW formatet och detta VET jag att min Xbox också klarar av, jvligt onödigt iaf![]()
Problemet uppstår nu när jag ska boota med Superdisc-skivan, då blinkar bara DVD-lampan rött och jag får meddelandet DVD-error.
Jag har, innan jag bytte HD, uppdaterat BIOSet med X2.4983.BIOS.rar och jag har valt rätt .bin fil att installera med.
Vad är det för fel ? Jag ska pröva o bränna om superdisc, men vad kan det annars vara ?
Tack på förhand
Bookmarks