Tjena gott folk
Jo jag har problem med en "död" xbox. En kille som jag kände erbjöd sig att "modda" min xbox och jag lät han göra det (tog bara 400:- inklusive allt vilket lät skitbra). 6 månader senare så tvärdog den med symptomen grön/röd lampa som blinkar och ingen bild på tv'n (den startar även om 3 ggr). Jag öppnade den och det visade sig att han bara flashat över original bios'et fast han påstod sig ha satt in ett chip. Nu får jag inte tag på den j*veln och undrar vad man ska göra.
Tänkte att om man sätter in ett modchip i maskinen så kanske man kunde få igång den (typ "bypassa" original chippet och "problemet"), så satte in ett Aladdin Advance 64 modchip.
Exakt samma problem kvarstår dock.
Några förslag?
Slänga skiten eller?![]()
Kristian



Citera
Annars kan du ju försöka se kopparbanorna går till efter dom punkterna som du har lött. Till exempel om du har lött d0 på undersidan (vilket du borde) så mäter du från den vanliga d0 på ovansidan till en punkt på chippet som den plattan du löder fast kabel till leder till. Lite klurigt men du borde fatta vinken. Mät både med "pipet" och mät resistansen, som borde vara runt 0-0,02 ohm högst.

Bookmarks