Har börjat exprimentera med att bränna spel till boxen, men får det inte att lyckas. Har en Pioneer 107, Verbatim DVD-R(och Traxdata DVD+RW) och kör med Nero6.
Finns det nåt program som kan "se" filerna, så man vet om bränningen blev lyckad? Varken de brända skivorna, eller Deamon vill låta mig gå in på de från ISO-filerna brända skivorna..![]()
Sen när jag pillar i skivorna så gnäller boxen på att det är "fel region" (Boxen är givetvis chippad).
Det är till en polare jag bränner, så jag kan inte testa rakt av, så det skulle vara tidsbesparande med lite råd. Jag "startar" boxen med ejectknappen om det har nån betydelse. Hörde på sistone att boxen startas på olika sätt för att aktivera chippet eller inte. Nåt om röd eller grön XBox-logga.![]()
Sen säger dom på butik att minusskivor är bäst, medans det verkar vara plusskivor som gäller på detta forum..
Vore tacksam om lite ideér.
Bookmarks