Jag har av misstag lött bort lite ledningar på moderkortet, och försöker koppla förbi dessa.
Problemet är att det på ett ställe är svårt att se hur ledningen har gått innan, och därför vore det bra om man kunde kika på något kretskortsschema för X-Boxen.
Antar att det inte finns någon officiell, men det finns säkert någon som haft för mycket tid över och gjort detta. Eller?
Det handlar iaf om området kring ett av de fyra samsung-chippen, det som ligger ovanför det som man chippar sladdarna 1-9 bredvid. Det är kopplingarna mellan en av de komponenter med beteckningen "IOI", och själva samsung-chippet.
Det mesta har nog åtgärdats, för jag får t.o.m. igång x-boxen (har tagit bort enigmah) och kommer in i menyn. Men så fort jag kommer åt bildinställningar så hänger sig boxen, och det går inte att starta om.
<small>[ 26 September 2002, 18:08: Meddelandet redigerat av: Danneman ]</small>
Bookmarks